זיפות גגות – השיטה הוותיקה ושימושה כיום

מהו זיפות גגות?

זיפות גגות הוא תחום התמחות תחת תחום האיטום, תחום איטום הגגות. זיפות גגות זו שיטה וותיקה מאוד ולמען האמת דיי מיושנת בימינו, היא שמשה בזמנים עברו לצורכי איטום רבים והתפתחה עם השנים. שיטה לו לא מומלצת מאוד לשימוש כיום, במיוחד לא על בתים חדשים. זיפות גגות זו אמנם שיטה המייצרת תוצאה איכותית למדי ומהווה מערכת איטום מעולה, אך הדרך היא לתוצאה היא לא קלה ולא יעילה. לצורך ביצוע זיפות גגות יש לחמם את הזפת, תהליך החימום הוא תהליך מאוד מורכב ומסובך שכן הוא מתבצע בצורה ישירה על ידי אש. תהליך זה הוא מאוד לא יעיל, לא מבוקר, לא אחיד, מסוכן ואף מזהם את הטבע והסביבה ומותיר פסולת ולכלוך רב. למרות שכיום התפתחו מכונות מתקדמות לחימום הזפת, שמבצעות הליך חימום יעיל יותר, מהיר יותר, מבוקר, אחיד ולא מזהם, מכונות אלו הן יקרות ולא נפוצות במיוחד בשוק.

ההיסטוריה של הזפת

הזפת היא חומר צמיגי בצבע כהה מאוד (בין חום לשחור), עוד שגילו את תכונת הבידוד המדהימה של הזפת מפני מים, השימוש הנרחב בה היה בתחום הספנות, בעיקר לאיטום כלי שיט מפני חדירת מים. הזפת היוותה חומר איטום בלעדי ומרכזי בזמנה שלא היה לו כמעט ואף תחליף, אין פלא שחומר זה היה כל כך פופולרי. עם השנים, גדל הצורך באיטום גגות של מבנים, וכך שימשה הזפת לצורכי איטום גגות, משם נולד השם "זיפות גגות". הזפת שימשה את האדם בתחומים רבים ולא רק לאיטום גגות, השימוש בה היה אף בכבישים. כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, הזפת מתחילה להישכח ושיטות מפותחות יותר מתחילות להתפתח לצורכי איטום, חומרים רבים ומגוונים המהונדסים להיות יעילים יותר ואיכותיים יותר באיטום הם קלים מאוד להשגה ומשווקים בכמויות.

זיפות גגות לעומת איטום גגות ביריעות ביטומניות

איטום גגות ביריעות ביטומניות זו שיטה חדישה ומתקדמת יותר, היא יעילה יותר מזיפות גגות, מהירה יותר, לא מסוכנת, לא מזהמת והנה איכותית מאוד. בכל זאת, ישנם אנשים המעדיפים לבצע זיפות גגות בימינו, כנראה מאחר והמחיר של הביצוע והחומרים לזיפות גגות הוא זול יותר מאשר איטום גגות ביריעות ביטומניות. אך זהו חישוב לא נכון, יש לחשוב את ההוצאות לטווח הארוך, לטווח של 5-10 שנים או יותר ולבדוק מהי השיטה המשתלמת יותר. אנו מאמינים שאיטום גגות ביריעות ביטומניות זו השקעה כספית משתלמת יותר, שכן הביצוע הוא חד פעמי וכך גם התשלום, לעומת זאת, בזיפות גגות יש צורך בטיפול חוזר מדי שנה לשימור התוצאות (סיוד הגג), בכך מצטברת העלות עם השנים ועולה בהרבה על איטום ביריעות ביטומניות.

סגירת תפריט