ספרי מוסר וספרים נוספים

ספרי מוסר וספרים נוספים

עולם המוסר הפנימי שלנו תמיד יכול להתחזק. זה לא מספיק להניח תפילין או לצום ביום הכיפורים, כדי להיות אדם טוב ולשפר את המידות שלנו, אנו צריכים כל הזמן לעבוד על עולמנו הפנימי, ולמצוא עוד ועוד כוח והשראה בכדי לנהוג במוסר יותר ויותר גבוה. ספרי מוסר נועדו לצורך זה, וטוב שהם ישנם.

בעוד שספרי בישול יכולים לעזור לנו לבשל טוב יותר, וספרים אחרים יכולים לעזור בכל מיני דברים, הרי שספרים שיכולים לעזור לנו בעולמנו הפנימי זה משהו מיוחד. ספרי המוסר הם הזדמנות ללמוד בצורה עמוקה יותר, פנימית יותר, לקחים מוסריים שילכו איתנו קדימה, ויקרינו אור חדש על החיים שלנו.

מאיפה אנו לומדים את המוסר?

המוסר הינו נדבך חשוב מאוד ביהדות. ההתנהלות המוסרית עומדת בבסיס האמונה היהודית, ולוחות הברית עצמן הינן מוסר קדוש ישירות מאלוהים. במילים אחרות, לא ניתן להיות עסוקים בהתחזקות ועבודת השם מבלי להתייחס למוסר. שיפור המוסר ולמידתנו זמינים לנו ממוקדים שונים:

  • התנ"ך – הספר עצמו, על כל תוכנו, מפגיש אותנו עם אירועים שהצריכו מוסר, ומדגימים לנו כיצד נהגו אחרים
  • רבנים – פסיקות, הלכות והתנהלותם היומיומית של הגדולים בתורה הינם השראה בלתי פוסקת להתנהלות מוסרית ובריאה
  • ספרים – ספרים על מוסר יש הרבה, והבחירה לקרוא ספר שכזה, כלל סיפורי צדיקים וספרי מוסר ייתנו לכם הרבה השראה לשיפור

מדוע בכלל לקרוא אותם?

הקריאה של ספרי מוסר היא קריאה שאינה נעשית בשביל להעסיק את הראש או להעביר את הזמן. זו לא קריאה שנועדה לנתק אותנו ממה שמתרחש סביבנו, בעודנו נשאבים כל כולנו לסיפור שאינו המציאות. ההפך הוא הנכון, ספרים אלו מהדקים עוד יותר את הקשר שלנו עם החיים והמציאות, עם עצמנו והדרך שבה אנו מתנהלים.

השיח הפנימי שלנו מושפע מהרבה מאוד דברים. הידע שצברנו לאורך השנים, הסביבה בה אנו נמצאים, הדרך בה אנשים נוהגים עימנו, ואפילו מצבנו הכלכלי. בכדי להתגבר על המכשולים שאנו פוגשים בחיים ולשמור על מוסר גבוה שהולך וגובר, אנו צריכים מקור השראה. ספרים אלו הם אחד ממקורות ההשראה החזקים ביותר, לצד ספרים כמו ספרי חסידות.

הכתבה עזרה לכם?
שתפו ברשתות
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
כתבות נוספות
שאולי תאהבו
דילוג לתוכן